Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Dolice

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Decyzja


Dolice, dnia 08.03.2011 r.

RGK-601.2.2.2011

DECYZJA Nr 2/11

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

Na podstawie art. 75 ust. 4, art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.12.2010 r. złożonego przez PROJEKTOWANIE, NADZÓR I POMIARY ELEKTRYCZNE, LEON ZUŃ, ul. J. Matejki 11B/3, 72-100 Goleniów o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. rozbudowa sieci i urządzeń elektroenergetycznych obejmującej rozbudowę stacji transformatorowej 110/15kV w Dolicach, budowę kablowej linii elektroenergetycznej 110 kV i stacji transformatorowej SN/110kV

określam

środowiskowe uwarunkowania zgody na realizacje przedsięwzięcia pn.: rozbudowa sieci i urządzeń elektroenergetycznych obejmującej rozbudowę stacji transformatorowej 110/15kV w Dolicach, budowę kablowej linii elektroenergetycznej 110 kV i stacji transformatorowej SN/110kV

I. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:

1. Skala przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na rozbudowie sieci i urządzeń elektroenergetycznych, obejmując:

- rozbudowę stacji transformatorowej 110/15 kV, tj. budowę linii elektroenergetycznej 110 kV i dodatkowego kompletnego pola liniowego na działce nr 1477 obręb Dolice,

- budowę kablowej linii elektroenergetycznej 110 kV i stacji transformatorowej SN/110 kV, składającej się z dwóch transformatorów SN/110 kV, transformatora na własne potrzeby, rozdzielni wewnętrznej SN i urządzeń towarzyszących na działkach nr 12/16 i 6 obręb Mogilica i działce nr 1477 obręb Dolice.

W ramach rozbudowy stacji transformatorowej wykonane będzie dodatkowe, kompletne pole liniowe, pozwalające na przyłączenie nowo wybudowanej sieci, stacja zostanie wyposażona w dwa transformatory o mocy 25 MVA. Projektowaną linię elektroenergetyczną przewiduj ę się wykonać jako linię podziemną na głębokości minimum 1,0 m p.p.t. metodą tradycyjną lub prefabrykowaną o wysokości nie więcej niż 5 m. Rozdzielnia 110 kV zostanie wykonana jako napowietrzna, składająca się z dwóch pól transformatorowych i jednego pola liniowego. Urządzenia kompensacji prądów pojemnościowych i potrzeb własnych SN wykonane będą jako napowietrzne.

Łączna powierzchnia przewidziana do zajęcia w ramach realizacji przedmiotowej inwestycji to 2,5 ha. Aktualnie teren przeznaczony pod planowane przedsięwzięcie to nieruchomości użytkowane rolniczo o IV klasie bonitacji.

2. Wykorzystanie zasobów naturalnych:

Zgodnie z przedłożoną kartą informacyjną przedsięwzięcia przedsięwzięcie wiązało będzie się z zapotrzebowaniem na paliwo niezbędne do pracy maszyn i urządzeń budowlanych, a także materiałów i surowców, takich jak kable średniego i wysokiego napięcia, urządzenia typowe, stanowiące wyposażenie stacji transformatorowych, piasku nienormowanego i rur ochronnych.

3. Emisja i występowania innych uciążliwości:

Faza inwestycji będzie związana z oddziaływaniem inwestycji na środowisko, ponieważ wymagała będzie wykonania wykopów pod fundamenty budynku. W czasie robót budowlanych wystąpi emisja zanieczyszczeń powstająca podczas pracy silników wysokoprężnych. W trakcie robót związanych z realizacją przedsięwzięcia będzie występować niezorganizowana i okresowa emisja zanieczyszczeń pyłowych do powietrza. atmosferycznego

4. Usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska:

a) w zakresie środowiska gruntowo-wodnego:

Teren przeznaczony pod realizację inwestycji zlokalizowany jest poza obszarami wodno-błotnymi oraz innymi obszarami o płytkim zaleganiu wód podziemnych.

b) w zakresie zapewnienia prawidłowej gospodarki odpadami:

obszary wybrzeży

Planowane przedsięwzięcie nie znajduje się w obszarze wybrzeży

c) obszary górskie i leśne

Planowane przedsięwzięcie nie znajduje się ani na obszarach górskich, ani leśnych

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych

Teren przeznaczony pod realizację inwestycji nie jest zlokalizowany w strefie ochronnej ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych.

e) Obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody.

Działka przeznaczona pod inwestycję znajduję się poza granicami obszarów Natura 2000.

Zamierzona inwestycja nie wpłynie na negatywnie na chronione siedliska przyrodnicze.

II. Warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

1. Roboty budowlane związane z budową należy prowadzić w sposób ograniczający do minimum uciążliwość hałasu emitowanego do środowiska powstałego na skutek pracy sprzętu mechanicznego.

2. Sprzęt wykorzystywany podczas prac budowlanych musi być w pełni sprawny oraz spełniać wymogi dopuszczającego go do użytku. Rodzaj i stan techniczny sprzętu zastosowanego podczas budowy musi zapewnić ochronę gruntu, wód powierzchniowych i  gruntowych przed zanieczyszczeniami, ochronę przed emisją pyłów i gazów do powietrza oraz ochronę przed emisją hałasu do środowiska.

3. prowadzić gospodarkę odpadami w sposób umożliwiający zapobieganie i ograniczenie powstawania odpadów,

4. odpady wytworzone podczas realizacji przedsięwzięcia w miarę możliwości

zagospodarować we własnym zakresie, a w przypadku braku takiej możliwości należy je

selektywnie magazynować w sposób i w miejscach do tego przystosowanych i przekazać je podmiotom posiadającym odpowiednie uregulowania prawne w zakresie gospodarowania odpadami,

5. w przypadku ewentualnego zanieczyszczenia gruntu paliwami w fazie realizacji,

zanieczyszczony grunt zebrać do odpowiedniego pojemnika i przekazać do utylizacji

uprawnionym podmiotom,

6. odpady powstające w fazie eksploatacji należy selektywnie magazynować w miejscu ich

powstawania w odpowiednio do tego przystosowanych miejscach, pojemnikach i kontenerach,

7. wytworzone odpady przekazywać wyłącznie uprawnionym w tym zakresie firmom,

8. odpady niebezpieczne należy magazynować na utwardzonym podłożu, w wyznaczonym

do tego celu miejscu, zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych, odpady te zabezpieczone będą przed działaniem czynników atmosferycznych,

9. mieszanie odpadów niebezpiecznych różnego rodzaju lub odpadów niebezpiecznych z

odpadami innymi niż niebezpieczne jest niedozwolone,

III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

1. w opisie prowadzonych robot ziemnych i prac budowlanych należy uwzględnić warunki zawarte w punkcie II postanowienia.

2. Przedsięwzięcie zaprojektować w sposób wykluczający przedostanie się jakichkolwiek

zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego,

3. ścieki należy odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego

IV. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia awarii:

- nie dotyczy

V. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:

- nie dotyczy

VI. Wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:

- nie dotyczy

VII. Oddziaływanie na integralność i spójność oraz przedmiot ochrony obszarów Natura 2000.

- nie dotyczy

VIII. Termin ważności decyzji.

- niniejsza decyzja ważna jest przez okres 4 lat licząc od dnia jej uprawomocnienia się.

IX. Wnioskodawca zobowiązany jest do:

Uzyskania pozwolenia na budowę zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. „Prawo Budowlane” ( Dz. U. z 2006 r., Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.)

Zakazuje się stosowania rozwiązań technicznych mogących negatywnie wpłynąć na stan środowiska przyrodniczego.

Nie dopuszcza się zanieczyszczeń ziemi i powietrza substancjami w ilościach powodujących przekroczenie obowiązujących standardów.

UZASADNIENIE

Prowadzenie postępowań w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko regulują przepisy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., nr 199, poz. 1227 z późn. zm.).

W dniu 13 grudnia 2010 r. wpłynął wniosek firmy PROJEKTOWANIE, NADZÓR I POMIARY ELEKTRYCZNE, LEON ZUŃ, ul. J. Matejki 11B/3, 72-100 Goleniów o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. rozbudowa sieci i urządzeń elektroenergetycznych obejmującej rozbudowę stacji transformatorowej 110/15kV w Dolicach, budowę kablowej linii elektroenergetycznej 110 kV i stacji transformatorowej SN/110kV

Do złożonego wniosku dołączono wszystkie dokumenty wymagane ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

W związku z powyższym podano do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie na stronie www.bip.dolice.pl oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Dolice (zgodnie z art. 46a ust. 4 pkt. 5 w/w ustawy) i w sołectwie Dolice i Mogilica od dnia 15.12.2010 r. do 10.01.2011 r. informację o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie.

W związku z tym, iż planowane przedsięwzięcie zaliczone zostało do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego raport może być wymagany, zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227/, organ wystąpił pismem z dnia 15.12.2010 r. znak: RGK-702/6-3/10 do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz pismem z dnia 15.12.2010 r. znak: RGK-702/6-2/10 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Stargardzie Szczecińskim o wydanie opinii co do konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia oraz określenie jego zakresu.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem z dnia 6 października 2010 r. znak: WOOŚ-TŚ.4240.57.2011.DK oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie Szczecińskim pismem znak: PSSE-5275/10, NNZ-467-47/10 z dnia 30 grudnia 2010 r. nie stwierdzili potrzeby sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Obwieszczeniem z dnia 23 luty 2011 r. podano do publicznej wiadomości, iż zostały zebrane dowody i materiały do wydania powyższej decyzji.

W trakcie prowadzonego postępowania zapewniono udział społeczeństwa w przedmiotowej sprawie zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 46a ust. 5 ustawy Prawo ochrony środowiska w drodze obwieszczeń, zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Dolice i wywieszanych na tablicy ogłoszeń urzędu oraz w sołectwie Dolice i Mogilica. Do chwili wydania decyzji nie wpłynęły żadne uwagi ani wnioski.

Po rozpatrzeniu zebranego materiału dowodowego zgromadzonego w przedmiotowej sprawie, uzgodnień organów ochrony środowiska tj. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Stargardzie Szczecińskim oraz w oparciu o powołane na wstępie przepisy orzeczono jak w sentencji decyzji.

Od decyzji niniejszej służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Wójta Gminy Dolice, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Otrzymują:

1. PROJEKTOWANIE, NADZÓR I POMIARY ELEKTRYCZNE, LEON ZUŃ, ul. J. Matejki 11B/3, 72-100 Goleniów

2. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ul. Jagiellońska 32, 70-382 Szczecin

3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul. Czarnieckiego 34, 73-110 Stargard Szczeciński

4. a/a

Do wiadomości:

1. Strony w postępowaniu

3


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Jowita Banasińska

Data wytworzenia:
10 mar 2011

Osoba dodająca informacje

Jowita Banasińska

Data publikacji:
10 mar 2011, godz. 15:28

Osoba aktualizująca informacje

Jowita Banasińska

Data aktualizacji:
10 mar 2011, godz. 15:28